1. Avaleht
  2. Meestele
  3. Mees, kas sina tead eesnäärmevähist?
Mees, kas sina tead eesnäärmevähist?

Mees, kas sina tead eesnäärmevähist?

Eesti Vähiliidu meeste tervisele suunatud teavituskampaania eesmärgiks on rääkida eesnäärmevähi riskiteguritest ja varajasest avastamisest, sest varakult avastatud eesnäärmevähk on ravitav.

Alates 50. eluaastast diagnoositakse ühel mehel kuuest eesnäärmevähk. Euroopas on eesnäärmevähk meeste sagedasim vähkkasvaja ning uuringud näitavad, et eesnäärmevähki võime leida lausa 80% 80-ndates aastates meestel. Kuigi olenemata vanusest võivad osa vähijuhtumeid, eriti noorematel meestel, olla väga agressiivsed.

Vähiliidu kampaania eesmärk on terviseteadlikkuse tõstmine, et rõhutada ka mehe enda vastutust oma tervise ja elukvaliteedi eest. Samuti rääkida eesnäärmest ja sellega seotud haigustest, jagada infot tänapäevase ravi kohta ja toetada eesnäärmevähi patsiente. Väga oluline on teada, et eesnäärmevähk oma varases arengu-staadiumis enamasti mingeid vaevuseid ei põhjusta.

Riskifaktorid eesnäärmevähki haigestumisel:

  • Vanus (alates 50. eluaastast suureneb risk haigestuda)
  • Haiguse varasem esinemine perekonnas
  • Ülekaalulisus ja metaboolne sündroom
  • Suitsetamine, mis on sageli seotud eesnäärmevähi agressiivsemate vormidega
  • Loomse rasva- ja liharikka toidu tarbimine, mis võib kasvaja tõenäosust tõsta kuni kaks korda

Meeste terviseteadlikkus on küll kasvanud, kuid oluliste tervise riskitegurite (liigne kehakaal, vähene liikumisaktiivsus, mittetervislik toitumine, suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine) osas on meeste näitajad jätkuvalt oluliselt kehvemad kui eesti naistel.

Soovitused haiguse varaseks avastamiseks:

  • PSA analüüsi on soovitatav teha meestel alates 50. eluaastat
  • Kui perekonnas on varasemaid haigusjuhtumeid, siis alates 45 .eluaastast

Kõik eesnäärmehaigused põhjustavad kolme tüüpi vaevusi: kusevoolu takistus, kusemisärritus ja valu/ebamugavustunne vaagna piirkonnas.

Eesti mehed kipuvad arstiga suhtlemist tahaplaanile lükkama ning soovivad ikka ja alati „tugevana“ näida. Kindlasti tuleks minna perearsti, meestearsti või uroloogi juurde, kui esineb valu või ebamugavustunne märgitud piirkondades.

2023. aastal jätkab vastuvõtte Vähiliidu mobiilne meestekabinett koostöös Viljandi haiglaga. Kabineti töö on üheks väga oluliseks osaks vähi ennetamisel ja varasel avastamisel. Seal on kaasaegne sisustus ning uuringuteks vajalik kõrgekvaliteetne aparatuur, et teha eesnäärme kontrolli ja avastada muutused võimalikult vara. Kaldtee olemasolu võimaldab ligipääsu ka puuetega inimestele. Eesti Vähiliit ja Viljandi haigla koos meeste terviseprobleemidega tegelevate arstidega soovitab meestel toituda tervislikult, olla füüsiliselt aktiivne, vähendada stressi oma elus ning regulaarselt külastada arste, et võimalikud terviseprobleemid saaksid varakult avastatud ja ravitud!

Head Uudised GoodNews