1. Avaleht
  2. Meestele
  3. Meestepäeva eri – parfüümide aromaatne maailm
Meestepäeva eri – parfüümide aromaatne maailm

Meestepäeva eri – parfüümide aromaatne maailm

Täna on julmusevaba kosmeetikat poest võrdlemisi lihtne üles leida. Enamik brände on erinevate logodega märgistatud ja reklaamivad uhkusega enda julmusevaba staatust. Paraku lõhnaõlide maailma ei ole see trend veel päris kohale jõudnud. Lõhnaõlipudel peab välja nägema elegantne ja ilus, mistõttu logodele ei jää palju ruumi ja koostisainete nimekirja lugedes on võimatu aru saada, kas tegemist võiks olla loomset päritolu või sünteetilise koostisosaga, rääkimata loomkatsete sooritamisest.

Mis vahe on erinevatel lõhnaõlidel?

Lõhnaõli on võrdlemisi üldine mõiste. Lõhnaõlid jagunevate tegelikult erinevatesse kategooriatesse vastavalt oma tugevusele. Enamus lõhnaõlid koosnevad aromaatsest õlist ja alkoholist, mis aitab lõhna õhus edasi kanda. Pärast peale piserdamist alkohol aurustub ja alles jääb ainult meeldiv lõhn. Osades lõhnades on alkoholi asemel kasutatud ka vett. Lõhnaõli tugevus ja kestus sõltub õli osakaalust, mis määrab ka lõhnaõli tüübi. Üldiselt, mida suurem on õlisisaldus, seda kallim on pudelihind.

Tüüp

Õlisisaldus

Kestvus

Parfüüm

20-30%

12+ tundi

Eau de Parfum (EDP)

10-20%

8+ tundi

Eau de Toilette (EDT)

5-15%

4-7 tundi

Eau de Cologne

2-4%

2-3 tundi

Eau Fraiche

1-3%

2 tundi

Lisaks õli sisaldusele, võib lõhnaõlisid jagada ka erinevatesse kategooriatesse vastavalt nende lõhnale. Enam levinud on neli erinevat rühma:

  • Lillelised aroomid nagu jasmiin, roos, õun

  • Idamaised aroomid nagu kaneel, vürtsid, muskus

  • Puidused aroomid nagu sandlipuu, sammal, nahk

  • Värsked aroomid nagu tsitruselised, värske muru, merevesi

Enamasti on lõhnaõlides äratuntavad 2 erinevat kategooriat, kus üks neist on esmane ja tugevam ning teine on äratuntav järelnootides. Aeg-ajalt võib lõhnaõlis leida ka 3 erinevat lõhnarühma.

Loomsed koostisained lõhnaõlides

Muskus (Musk) on tugeva aroomiga eritis, mis pärineb muskushirve näärmetest. Isased loomad toodavad muskust põhiliselt emaste ligimeelitamiseks. Kuigi ajalooliselt pärineb muskus Aasiast pärit muskushirvelt või ondatralt, siis leidub ka teisi liike, kes muskust toodavad. Paraku mitmed muskust tootvad liigid on ohustatud ja muskuse kättesaamine lõpeb enamasti looma hukkamisega, seetõttu on täna enamus kosmeetikatööstuses kasutatavast muskusest sünteetiliselt toodetud ning kannab nime valge muskus (white musk). Kuigi mitmed muskusliigid on täna kaitse all ja loodusliku loomse muskuse kasutamine on illegaalne, siis seadusandlus on piirkonniti erinev, näiteks Aasias on lubatud muskusfarmid.

Ambra (ambergris) on tahke vahajas aine, mis pärineb kašelotti seedesüsteemist. Kašelotid toodavad ambrat, et aidata väljutada oma seedesüsteemist parasiite või võõrkehasid, mistõttu ambra tootmine on pigem haruldane ja aeglane protsess. Enamasti kosmeetikas kasutatav ambra on korjatud veepinnalt või rannast, kuid 18. sajandil oli väga tavaline ka vaalade küttimine rasva ja ambra jaoks. Vaalapüük on 1986. aastast keelustatud, kuid ambra müük ja kasutamine on mitmel pool maailmas lubatud. Täna on enamus kosmeetikas kasutatavast ambrast sünteetiliselt toodetud, kuna looduslik ambra on kallis ja raskesti kättesaadav. Sellegipoolest kasutavad mitmed luksusbrändid ka päris ambrat.

Foto: Freepik

Castoreum on kollakas vedelik, mis pärineb kopra sabanäärmetest. Koprad kasutavad seda enamasti oma territooriumi märgistamiseks. Loodusliku castoreumi kättesaamiseks eemaldatakse need näärmed ja kuivatatakse kaks aastat, mille jooksul tekib tugev maine või nahkjas lõhn. Tänaseks on looduslik castoreum keelustatud, kuid teatud piirkondades (nt Lähis-Idas) on see endiselt kasutusel. Enamus parfüümitootjaid on castoreumi asendanud sünteetiliste või taimsete lahendustega.

Tsiibeti õli (civet) on kollakas kreemjas sekreet, mis on väga sarnane kopra castoreumile. Tsiibeti sekreeti või õli saadakse tsiibetilt, kes on Aafrikas ja ka Lõuna-Aasias elutsev väike kiskjaline. Loomad püütakse kinni elusalt ning hoitakse puurides, et korjata võimalikult palju sekreeti. Korjeprotsess on valulik ning paljud loomad peavad vastu ainult paar nädalat. Aafrikas on levinud ka tsiibetifarmid. Tänaseks on väga suur osa tsiibetiõli tööstusest kadunud, aktivistide ja loomakaitsjate tugeval survel. Sellegipoolest eksisteerivad põrandaalused tsiibetifarmid, kuna tsiibetid ei ole täna ohustatud liikide nimekirjas ning nõudlus läänest on suur. Leidub ka sünteetilisi aseaineid tsiibeti õlile, kuid neid ei peeta samaväärseks.

Kuidas leida üles loomasõbralikud lõhnad?

Eelpool said mainitud ainult mõned loomsed koostisained, mida lõhnaõlides kasutatakse. Tegelikkuses on neid väga palju alates koostiainetest, mida saab loodusest korjata loomaga kokku puutumata ja neid vigastamata kuni koostisaineteni, mille kättesaamiseks tuleb loomal taluda piinarikast valu või kaotada oma elu. Lõhnaõlide maailm on võrdlemisi keeruline keemia, mida tavainimene ilmselt ei hooma ja tihti puudub meil sellele ka ligipääs, kuna parfüümi retseptid on enamasti hästi hoitud firmasaladused. Isegi kui koostisainete nimekiri on silme ees, puudub meil info, kas tegemist on sünteetiliste või looduslikku päritolu ainetega. Seetõttu on veganitel ka keeruline leida infot lõhnade loomasõbralikkuse kohta. Peamiseks abiliseks on rahvusvaheliselt tunnustatud märgised, mis on pakendilt kergesti äratuntavad. Lisainfot tasub otsida ka brändi kodulehelt. Kallimate lõhnade puhul on pakendid üldiselt väga lihtsustatud, aga veebist on võimalik leida infot ka sisu kohta. Alati tasub meeles pidada, et enamus brändid on uhked oma loomasõbralikkuse üle ja jagavad seda teadmist heameelega ka ülejäänud maailmaga.

Tootesoovitused:

Autor: Loomuse julmusevaba ilu töörühma LILU liige Eleonore Susi

Head Uudised GoodNews